niedziela, 27 maja 2012

Naleśniki z serem i truskawkami


Wraz z początkiem maja naszła mnie ochota na słodkie jedzenie.
Piękny, ciepły miesiąc i apetyt o dziwo nie maleje a rośnie.

Ostatnio w telewizji głośno było o zastąpieniu stołówek szkolnych firmami cateringowymi.
Oglądając kolejny reportaż na ów temat podczas zdjęć na stołówce Pani kucharka nakładała naleśniki.
I tak o to zaczął się mój pociąg do słodkości.
Nie mogłam dać sobie z rządzą rady i na następny dzień naleśniki zostały przygotowane.

Składniki:
mąka,
mleko,
1-2 jajka,
szczypta soli,
cukier,
cukier wanilinowy,
łyżeczka proszku do pieczenia,
ok 1-2 łyżki oleju.

Wszystkie składniki mieszkam (nie dodaję jedynie oleju). Jak mam ciasto zrobione to na sam koniec dodaję olej i mieszkam. Nie podam Wam proporcji (o zgrozo) bo zawsze robię na wyczucie. Smażę pierwszego naleśnika i jak ładnie odchodzi to smażę następne. Jeśli okazuje się, że jest za cienki, za gruby etc. dodaję mąkę lub mleko.
W związku z tym, że olej został dodany do ciasta nie dodajemy już go na patelnię.

Nadzienie:
kostka sera białego,
2 serki danio waniliowe

Ser mieszam z danio, aby była delikatna, mokra konsystencja.

Polewa:
Kefir (lub śmietana),
mleko,
truskawki, (kilka zostawiamy do pokrojenia na wierzch)
cukier.

Niestety z polewą jest ta sama sytuacja jak z naleśnikami. Nie znam proporcji. Najważniejsze jest to, że nie da się zepsuć koktajlu truskawkowego. Na pewno zachęcam do użycia małej ilości mleka i śmietany a dużej ilości truskawek. Wtedy kolor jest bardzo intensywny. Słodzimy powoli, próbując co jakiś czas, żeby nie przesadzić. Oczywiście jak się okaże koktajl za gęsty to podczas dodawania cukru należy dolać troszkę mleka. Ja miksowałam blenderem, ale fajna sprawa  to blender specjalny dla napoi:
Pamiętam taki sprzęt jak jeszcze mieszkałam z rodzicami. Niestety jeszcze się sama takiego nie dorobiłam.




Do naleśników nakładamy ser, zawijamy (jak wolimy, dla siebie robię trójkąty, dla mężczyzny rulony) , polewamy koktajlem i posypujemy pokrojonymi truskawkami. Dodatkowo polałam czekoladą, ale za bardzo zabija smak truskawek, więc nie polecam :)
Resztę koktajlu dodałam do popicia :) hmmmm.... truskawki :)
Smacznego :*

sobota, 12 maja 2012

Zupa Brokułowa - Krem


Składniki:
1,5 l bulionu,
2 ząbki czosnku,
2 duże ziemniaki - opcjonalnie 4 małe,
główka brokuła,
pół cebulki (raczej małej)
jajko na twardo,
ser feta lub dla trzymających linie jogurt naturalny 0%

Do bulionu (gotującego) wrzucamy ziemniaki pokrojone w małą kosteczkę, cebulę pokrojoną w piórka i 2 ząbki czosnku. Gotujemy przez 10 minut. Po tym czasie do wywaru dodajemy brokuła. Po kolejnych 10 minutach wyjmujemy kilka różyczek brokuła. Potrzebny będzie do przybrania zupki. Jak wszystkie warzywa będą miękkie całość blendujemy i doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Należy zawsze najpierw spróbować zupkę bo może okazać się, że bulion był wystarczająco słony. Ja dodałam jeszcze suszony koperek.

Podajemy razem z jajkiem, serem fetą, jogurtem naturalnym i różyczkami brokuła.

Strasznie szybka, pyszna zupa :) Polecam.



wtorek, 27 marca 2012

Rogaliki z ciasta francuskiego z czekoladą


Od lat słyszałam, że zarówno biszkopt jak i ciasto francuskie to mega trudne sprawy :)
Obalam ten mit :) Albo tak mi się wydaje. Zarówno biszkopt jak i ciasto francuskie robiłam po raz pierwszy. Obydwa wyszły - nieskromnie mówiąc. 
Albo mam tyle szczęścia albo mało rozumu :P
O ile do biszkoptu się przykładałam tak do ciasta francuskiego wcale. Nie miałam na to czasu, gdyż nie planowałam go wcześniej :)

Ciasto francuskie:

100 ml wody,
1/2 łyżeczka soli,
200 g masła miękkiego (temp pokojowa)
200 g mąki pszennej,
50 g masła roztopionego w garnku.

                                                                                   Masło (50g roztopionego), mąkę, wodę, sól 
mieszamy w miseczce. Następnie na blat wysypujemy mąkę i przekładamy ciasto. Mąka ma nam pomóc by ciasto się nie przyklejało. Wyrabiamy dokładnie ciasto. 

Ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 2 godziny. Dobrze jest ułożyć sobie ciasto w kwadrat, tudzież prostokąt by łatwiej było później dalej je obrabiać.


Po dwóch godzinach ciasto wyjmujemy z lodówki na blacie wysypanym mąką rozwałkowujemy na kształt prostokąta, w którym długość jest 3 razy dłuższa niż szerokość. Na środek kładziemy miękką kostkę masła i zamykamy ciasto tworząc kopertę. Rozwałkowujemy uważając by masło nie wyszło na wierzch. Znowu kształt ma być prostokątny o wysokości 3 razy dłuższej niż szerokość. Ciasto składamy na trzy części, zawijamy folią i ciach do lodówki. W zależności od mocy naszej lodówki należy je tam trzymać od 1 h do 2h, ważne by wyjmując było zimne.

Czynność tę powtarzamy 6 razy. Ja zrobiłam to 5 razy. Przez cały czas starałam się znaleźć informację dlaczego 6 razy? Nie znalazłam. Przeczytałam jednak w jednym ze źródeł, że należy czynność powtórzyć minimum 4 razy a maksimum 6 razy :) Wykorzystałam ten fakt. Dodam, że jeśli wzięlibyście się za zrobienie tego ciasta za późno i zastała by was noc, nie martwcie się. Ciasto może leżeć dłużej niż 2 godziny. 

Po 6 (moich 5 ) razach chłodzenia i wałkowania ciasta nadejszla wiekopomna chwiła :) Ciasto wałkujemy na grubość 3-5 mm a kształt? jaki komu potrzebny. Ja zrobiłam dłuuuugi prostokąt. 
Robiłam rogaliki więc moje ciasto pokroiłam na trójkąciki.




Na nadzienie użyłam Nutellę :) Każdy daje co chce... to chyba dewiza tego posta ;)

Na trójkącik ciasta francuskiego nakładamy nutelkę i zawijamy jak na obrazku. Zawinięte rogaliki układamy na blaszce wyłożonej papierem. Górę posmarowałam rozbitym jajkiem, żeby po upieczeniu miały złocisty kolor.



Zanim zawiniecie rogaliki nastawcie sobie piekarnik na 200 st. C i nagrzejcie, żeby od razu włożyć blaszkę, gdy skończycie zawijać rogaliki. Rogaliki pieczemy od 13-15 minut.
Smacznego :*

Placki ziemniaczane z gulaszem

Jak już czytałyście (jeśli ktoś to w ogóle czyta) mam problem z kurczakiem, zatem dziś gulasz na mięsku wieprzowym :)

Na placki potrzeba:

ziemniaki (ja dałam ok. 8 dużych),
pół cebuli,
4 łyżki mąki,
jajko,
ok. pół łyżki soli.

Gulasz:

mięso wieprzowe (ilość wg uznania),
cebula,
marchew,
pół papryki,
sos do gulaszu knorr

Ścieramy ziemniaki i cebulę na najdrobniejszych oczkach tarki. Na szczęście moja przyszła teściowa posiada super urządzenie mielące ziemniaki więc mi zajęła to dosłownie 3 sekundy. Do startych ziemniaczków dodajemy mąkę, sól i jajko. Mieszamy. Smażymy na patelni aż się zarumienią.

 


Na patelni dusimy mięso pokrojone w kostkę. Gdy zetnie nam się białko dodajemy pokrojoną cebulę, paprykę i marchew. Kostka również według waszego uznania. Całość co jakiś czas należy przemieszać. Dusimy ok 30 minut.

W szklance mieszamy sos Knorra w wodzie i odstawiamy. Po 10 minutach dodajemy do patelni i dusimy przez ok. 1-1,5 godziny. Nie zapomnijcie przemieszać od czasu do czasu.



Gdy placuszki są już usmażone i gulasz gotowy serwujemy :)
Można podawać z surówkami. 
Moja zapożyczona od teściowej :)
Smacznego :)

Ciasto Balowe


Wczoraj Mój Mężczyzna wrócił do domu,
zjadł obiad (przepis później).
Zaproponowałam, że może byśmy skoczyli do teściów na deser...
No i zaskoczenie.
Nie miał ochoty, gdyż koleżanka w pracy przyniosła domowe ciasta i były takie pyszne, że strasznie się najadł.

Czy wasza kuchenna duma też cierpi jak słyszy coś takiego?
Znalazłam zdjęcie ciasta, które Luby pałaszował w pracy i musiałam zrobić :)

Biszkopt:
6 jaj,
1 szklanka cukru,
1 1/2 szklanki mąki,
1/4 szklanki oleju,
4 łyżki ciepłej wody.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Piana jest sztywna w momencie, gdy odwracając naczynie z białkiem do góry nogami, zawartość nie wypada. Do sztywnej piany wsypujemy cukier, następnie żółtka. Wszystkie składniki dodajemy powoli, częściowo. Kolejno do ciasta dodajemy olej wymieszany z wodą. Gdy wyrobimy ciasto odstawiamy mikser, wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia (ja dałam na oko, około pół opakowania, ale podobno wystarczy łyżeczka). Mąkę również dodajemy stopniowo, ale mieszamy trzepaczką ręczną delikatnie. Biszkopt ma to do siebie, że lubi nie wychodzić. Także wszystko należy robić bardzo dokładnie :)

Ciasto przelewamy do brytfanki, wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 160 st.C na czas ok. 20 min. Pamiętajcie ciasto nie może stać po wyrobieniu, tylko od razu wkładać do piekarnika. Zatem nastawcie piekarnik wystarczająco wcześnie i przygotujcie sobie brytfankę. Piekarnika nie należy otwierać bo może opaść. W ostatnich minutach już można zajrzeć i najlepiej wbić wykałaczkę pod kątem w najwyższym miejscu. Jeśli będzie sucha to ciasto jest gotowe. Gdyby jednak okazała się mokra zostawcie na jeszcze kilka minut. Po wyłączeniu piekarnika pozostawcie na kilka minut ciasto w środku , a jak delikatnie ostygnie można wyjąć. Robiłam biszkopt po raz pierwszy i wyszedł idealny :)


Mi wyrósł za wysoki więc przecięłam na pół. Drugie pół wykorzystałam z bitą śmietaną i owocami :)




Krem budyniowy:

2 1/2 szklanki mleka,
1/2 szklanki cukru,
3/4 szklanki mąki,
pół kostki margaryny.

W jednej szklance mleka mieszamy dokładnie cukier i mąkę. Resztę mleka gotujemy. Po zagotowaniu dodajemy wymieszany cukier, mąkę i mleko, gotujemy cały czas mieszając. Następnie odstawiamy aż do wystygnięcia. Czytałam, że dziewczynom krem budyniowy nie wychodzi. Podobno pojawiają się grudki....etc. Mam na to świetny sprawdzony sposób. Miksuję margarynę na gładko i dodaję po łyżce (2) budyniu ostygniętego i dokładnie mieszam. Nie ma możliwości , żeby powstały grudki :)

Kolejnym etapem produkcyjnym jest przygotowanie bitej śmietany. Do tego niezbędne nam będzie:

0,3 l śmietanki kremówki 36%,
śmietana śnieżka w proszku.
Wlewamy do miseczki śmietankę i wsypujemy śnieżkę i razem miksujemy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Oprócz kremów i ciasta należy zaopatrzyć się w :
herbatniki, ja kupiłam 2 długie opakowania, ale przydało się jedno, bodajże 220 g,
mleko skondensowane słodzone, albo masę krówkową,
czekoladę deserową.

Jak widzicie ciasto układamy następująco:

biszkopt -> masa budyniowa -> herbatniki -> masa krówkowa - > herbatniki -> bita śmietana -> czekolada


poniedziałek, 26 marca 2012

Kurczak miodowo pikantny

Ostatnio mam jakiś problem z kurczakiem :)
Nie umiemy się normalnie dogadać, czyt. przejadł mi się :)
A moje Kochanie najbardziej lubi białe mięsko.

Potrzebne będzie:
kurczak, co wolicie, ja wybrałam podudzia i pierś
ostry sos chilli
przyprawa do kurczaka,
miód, 
sól,
pieprz,
papryka słodka i ostra,
olej,
2 ząbki czosnku.


Wszystkie przyprawy mieszamy razem i obtaczamy części kurczaka. Odstawiamy na minimum 1 godzinę, no chyba , że możesz na więcej.
Czasami robię to dzień wcześniej, żeby na drugi dzień mieć mniej roboty.

Po zamarynowaniu wkładam do naczynia żaroodpornego, podlewam olejem, piekę ok 1h 20min pod przykryciem w temp. 160 st.C.

Do mięska zrobiłam zapiekane ziemniaki. Doprawiłam je jedynie przyprawą do ziemniaków. Zapiekałam przez ostatnie 30 minut robienia mięsa w piekarniku. Oczywiście użyłam drugiego naczynia żaroodpornego również podlanego olejem.


Jako surówkę wybrałam warzywa na patelnię :) Kompozycja według uznania :)




Smacznego :)

sobota, 24 marca 2012

Muffinki z płynną czekoladą i wiśniami

Przygotowując się do robienia muffinków dla Dzieciaczka, testowałam dziś smak :)
Wpadłam na pomysł żeby zrobić czekoladowe muffinki z wiśniami :)
Wyszło rewelacyjnie.

Składniki:
2 całe jajka,
2 żółtka,
100 g gorzkiej czekolady,
120 g cukru pudru,
100 g masła,
100 g mąki szymanowskiej,
wiśnie (ja dałam z soku mamy, ale następnym razem kupię kandyzowane)
wiórki kokosowe,
czekolada mleczna

Masło z czekoladą gorzką rozpuszczamy albo w kąpieli wodnej, albo zwyczajnie na ogniu. Jajka ubijamy z cukrem na gładką masę. Do jajek dodajemy ostudzoną czekoladę, powoli , aby jajka się nie ścięły, po wymieszaniu mokrych składników, dodajemy mąkę.

Do foremki na muffinki wkładamy papilotki. Nalewamy łyżkę masy, wrzucamy kawałek mlecznej czekolady, 1-2 wiśnie, zalewamy masą.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 st. na 12 minut. 



Mam nadzieję, że się podoba :)
Smacznego :)

Muffinki dla mojego Chrześniaka

Mam wielkiego Questa :)
Na chrzciny mojego Siostrzeńca mam zrobić Muffinki.
To dla mnie nie problem,
ale nie chcę by na tak wielką okazję były to po prostu zwykłe Ciasteczka.
To przecież Moje Kochane Maleństwo.
Mam już pomysł. Jak zrealizuję przedstawię Wam efekty.

a to pomysły moje:

A teraz pokażę Wam moje Maleństwo:
Moje Skarby :*

namiętność.....

Co pobudza Cię do działania? Pomyśl, zastanów się chwil kilka. Namiętności rzucają nas na kolana. Namiętności odrywają od rzeczywistości. Sens życia nadawany jest przez chwile uniesienia, którym dajemy się ponieść. Przenieś się ze mną w tę ekstazę. Choć sama czuję się tu idealnie.